Slyšeli jste o nové radnici Prahy 14? Radnice má nevyhovující zateplení a rozvody, je nasnadě, že po 25 letech radnice rekonstrukci potřebuje. Je ale tato rekonstrukce opravu tak efektivní ? Pokud se ovšem podíváme na samotnou vizualizaci radnice, vidíme jen málo ekologických či zelených prvků! Vizualizaci radnice naleznete zde:
http://www.earch.cz/cs/revue/z-panelaku-k-moderni-uspornejsi-radnici-praha-14-planuje-novou-pristavbu-i-upravu-verejneho

V době zvyšujících se tropických dní a nedostatku srážek postrádáme na radnici zelenou střechu, ta není pouze ,,nějakým zeleným výmyslem“, na tomto prvku se dnes shodují i architekti, kteří se tímto tématem dlouhodobě zabývají[1]

Zeleň je sice na budově patrná, konkrétně mezi panelovou budovou a přístavkem, ale její funkčnost k poměru  zbytku povrchu ,,nezelených“ střech není dostatečná! Proč by zeleň nemohla být na povrchu všech střech, které nová radnice bude mít? 

V dnešní době se nejen běžným občanům vyplácí šetřit energií či vodou. Pokud se opět podíváme na střehu nové radnice, nenajdeme zde ani náznak solárního panelu, a to buď na ohřev teplé vody či na výrobu elektrické energie; obé se dá zajistit, samozřejmě pokud je vůle a ochota!


[1] https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/architekti-budovani-zelenych-strech-ve-mestech-je-uz-nutnosti/1785051

Dalším aktuálním tématem ochlazování budov ve městech jsou popínavé rostliny, přírodní fasády jsou součástí mnoha firemních komplexů, kupříkladu s ní počítá i nová výrobní hala Coca Coly v Kyjích či výrobní hala výrobní haly ve Slavkově u Brna,[2] je to zkrátka standardní řešení vzhledu budov, bohužel ne na radnici Prahy 14!


[2] https://www.idnes.cz/brno/zpravy/zelena-stavba-ekologie-prumysl-hala-svarovna-likos-slavkov-u-brna.A190619_483317_brno-zpravy_mos1

Mezi každodenní diskutovaná témata nejen v letních měsících patří sběr dešťové vody, pokud se podíváte na budovu nové radnice, nic takového na budově nevidíte, splachování toalet či jiné provozní řešení budov vyžadují velkou spotřebu vody. Řešením mohou být nádrže, popřípadě jiné technické řešení, které by dešťovou vodu zadržovalo; úspora za vodu je nasnadě, bohužel ne v projektu radnice.  Jako Zelení se snažíme přinášet komplexní řešení a chápeme, že radnice není v dobré kondici. Také jsme rádi, že 90 % investic jde z evropských zdrojů a zbytek z magistrátního rozpočtu.

Poněkud nás ovšem mrzí fakt, že efektivita vynaloženého úsilí není maximální. Z praxe víme, že efektivitu lze ještě zvýšit, bohužel to na projektu rekonstrukce radnice není moc vidět. Samospráva by měla jít příkladem. Co se týče klimatických opatření, je vidět, že z nabízeného ,,zeleného“ řešení radnice mnoho nezbylo, ačkoliv se mluví o efektivní a úsporné radnici…