Vážení čtenáři, v úvodu svého příspěvku vám představím dva důležité pojmy, které se týkají nadcházejících voleb:

Veletočář – politik, který v rychlém  sledu mění své názory podle toho, komu se chce zrovna zalíbit

Převlékač – politik, který ztratil důvěru ve své politické straně a proto mrštně přeskočil do jiné, za kterou opět kandiduje na některé čelní pozici jako „nová“ tvář

Musím se vám totiž svěřit s tím, že v poslední době nevycházím z údivu. Předvolební programy různých stran se jen hemží zelenými myšlenkami. Na jednu stranu bych se ráda radovala, vždyť všeobecná shoda je tou nejlepší cestou k jejich realizaci.

Na druhou stranu mám po předchozích zkušenostech obavu, jak dlouho tyto myšlenky v hlavách zvolených zastupitelů vydrží. Pokud jsou napsány pouze s cílem zlákat voliče, nejspíš se vytratí hned po volbách.

Takových názorových veletočů, kdy kandidáti jiných stran náhle „zelenají“, jsem v rámci kampaně zaznamenala již několik. Některé mohou působit komicky, jiné jsou téměř až nemravné.

Strany přicházejí se sliby v rámci  péče o zeleň, zklidňování dopravy, omezování tranzitu a s mnoha dalšími šlechetnými nápady. Jak si mezi nimi vybrat?

Věnujte proto, prosím, alespoň malou chvilku k zamyšlení nad tím, zda ten, kdo na první pohled strhává Vaše sympatie, je názorově stabilní, protože tyto volby v Praze 14 nabízejí mimořádně velké množství veletočářů. Další skupinou jsou, tzv. političtí převlékači. To jsou staré profláknuté tváře v novém politickém nátěru, instalované na čelních místech kandidátek. Ale znáte to sami – když natřete starý plot hezkou barvou, koroze stejně brzy vyleze na povrch.

Pokud máte skutečně zájem, aby dobré myšlenky po volbách nevyčpěly, volte ty, kteří s nimi nepřicházejí jen před volbami, ale drží je dlouhodobě a také je dlouhodobě svým hlasováním podporují.

 

Přeji všem šťastnou ruku při volbách.

 

Ilona Picková, zastupitelka za Stranu zelených