Vedení Prahy nám opět ukázalo, jak vážně myslí svá prohlášení o boji s hazardem. Opakuje se situace z loňského roku, kdy magistrát rozdělil peníze na sport mezi městské části podle počtu hracích automatů. Místo toho, aby zvolil jiné měřítko, např. počet obyvatel, zvýhodnil tím ty městské části, které si na svém území herny ponechaly. Oproti tomu ostrouhali tam, kde zodpovědně k problému přistoupili a vyhlásili hazardu nulovou toleranci.

Nyní vedení města  přišlo s „revolučním“ návrhem vyhlášky, která by měla hazard regulovat. Ve skutečnosti ovšem o žádnou regulaci nejde. Namísto toho, aby Praha využila dubnového rozsudku Ústavního soudu a vznesla jasné požadavky na zrušení heren, alibisticky přenesla zodpovědnost na vedení jednotlivých městských částí.  Ty se mají ve zrychleném připomínkovém řízení k návrhu vyjádřit a otevírají se jim poměrně široké možnosti. Buď mohou hazard na svém území úplně zakázat (tzv. nulová tolerance), nebo ho mohou omezit na provozovny typu kasin, jejichž majitelé by tento krok samozřejmě uvítali, protože nemají omezený počet automatů a hráči by se samozřejmě stáhli k nim. A s nimi přijdou i vyšší zisky. Pod pojmem kasino si ale nepředstavujte luxusní podnik s živými krupiéry. V našich podmínkách jde pouze o velkou hernu plnou automatů za neprůhlednou výlohou.

Vyhláška ovšem umožňuje i zafixování stávajícího stavu či dokonce přidání nových míst.

A přitom jsou ve hře peníze, jak jsem se zmínila v úvodu! Můžeme tedy tento krok k regulaci brát vážně? Já to tak rozhodně nevidím. O tom, jak odolní vůči tlakům jsou členové Rady naší městské části, se zřejmě rozhodne na jejich prvním červnovém jednání. Držím nám všem palce.

Ilona Picková 

Zastupitelka MČ a předsedkyně výboru pro výchovu vzdělávání a místní Agendu 21 

Časopis Čtrnáctka 6/2013