Praha si nechá zpracovat studii na zahloubení ulice V Holešovičkách navazující na most Barikádníků, rozšíření Povltavské a výstavbu dvou mimoúrovňových křižovatek v Hloubětíně. Práce na těchto akcích by měly začít po zprovoznění tunelu Blanka, komunikace mají nahradit chybějící východní část Městského okruhu.

Vyplývá to z materiálu, který schválili radní hlavního města. Technická správa komunikací (TSK) na přípravu studií dostane 1,4 milionu. Důvodem, proč chce Praha vybudovat zmíněné stavby, je fakt, že po zprovoznění tunelu Blanka přibudou auta u výjezdu a vjezdu na Trojský most, který na tunel navazuje.

Zároveň chybí severovýchodní část okruhu, po kterém by auta po výjezdu z Blanky pokračovala. Dalším důvodem je, že samotná dostavba městského okruhu by vyšla na desítky miliard korun, které Praha nemá. „Obtížné bude i absolvování přípravného a schvalovacího procesu této výstavby,“ píše se v materiálu.

V případě ulice V Holešovičkách a rozšíření ulice Povltavské chce Praha po TSK, aby nechala vypracovat studie, podle kterých by pak město postupovalo a aby připravila dokumentaci pro územní rozhodnutí k mimoúrovňové křižovatce ulic Kolbenova a Kbelská a křižovatce ulic Poděbradská a Kbelská.

Studie by měly být hotovy do 30. června a TSK na jejich vypracování dostane od města 1,4 milionu korun. Na vlastní přípravu akcí v roce 2014 je nutné vyčlenit 20 milionů. V minulosti si město nechalo vypracovat pouze dílčí studie.

V minulosti uvažovala Praha o zahloubení severojižní magistrály u budovy Národního muzea nad Václavským náměstím. V roce 2008 k tomu dokonce tehdejší primátor Pavel Bém podepsal memorandum s premiérem Mirkem Topolánkem. V polovině loňského roku Praha od tohoto obřího projektu ustoupila a oznámila, že chce jít spíše cestou humanizace dopravní tepny vedoucí středem města.

Autor: ČTK

Zdroj: Pražský patriot